Schaeffler, Genel Müdür & Endüstri Başkanı - Mehmet Safaltın


Eurasia Rail sadece Türkiye’den değil, pek çok farklı ülkeden gelen ziyaretçilerin katıldığı enternasyonal bir fuardır ve katılan tüm üretici ve uygulamacı firmalar sektördeki son gelişmeleri enternasyonal bir ziyaretçi kitlesine sunabilme imkânı kazanmaktadır.

Raylı sistemler sektörüne yönelik olarak Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak bilinen Eurasia Rail, bölgedeki raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında fuar izmir’de bir araya getirecek. Bu platformda, bilgi ortamı yaratmak, profesyonellere network geliştirme fırsatı sunmak ve içeriğiyle ilham olmak adına konferans oturumları ve teknik seminerler kurgulandı. Böyle bir programın oluşturulmasının hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için önemi nedir?
 
Ülkemizde özellikle son yıllarda ulaşım sektörünün önemli bir alt dalı olan raylı ulaşım sistemleri sektöründe ciddi yatırımlar ve teşvikler gerçekleşmektedir. Bu yatırım ve teşvikler teknolojideki son gelişmelere paralel olarak yapılmaktadır. Türkiye’nin Jeopolitik önemi ve artan genç nüfusu ile birlikte demiryolu alanındaki gelişmeler bu fuarı çok daha önemli bir hale getirmekte olup, Eurasia Rail fuarı katılımcıları sektördeki son teknolojik ürün ve hizmetlerini ziyaretçilere sunma fırsatı yakalamaktadırlar. 
 
 Sizce bu yılın en dikkat çeken konuları neler olmalı? Özellikle gelen izleyiciler hangi konuları dikkatle dinlemeli ve kendi sektörlerinde uygulamaya başlamalı?
 
Özellikle son dönemlerde Endüstri 4.0 ve Dijitalleşmenin bütün sektörlerde olduğu gibi Raylı sistemler sektöründe de somut bir şekilde öne çıktığını biliyoruz. Bu fuarda da Endüstri 4.0 ve Dijitalleşme’ nin somut uygulama örneklerini hem ürün hem de hizmet açısından görüyor olacağız. Dolayısı ile gelen ziyaretçilerin yeni gelişen trendi sadece raylı sistemler sektörü için değil farklı sektörler için de kullanma imkânı bulacaklarını söyleyebiliriz.
 
Eurasia Rail fuarının ülkemizdeki önemi sizce nedir? Neden bu sektördeki profesyonel üretici ya da uygulamacı bu fuara katılmalı? Ya da bir sektör profesyoneli neden fuarı ziyaret etmeli?
 
Türkiye’nin jeopolitik önemi, artan genç nüfusu ve şehirleşmedeki oranın her geçen gün artması ile birlikte raylı ulaşım sistemlerine hitap eden Eurasia Rail fuarı önem kazanmaktadır. Dolayısı ile bu fuar sadece Türkiye’deki katılımcılar için değil pek çok farklı ülkelerden farklı ziyaretçilerin katıldığı enternasyonal bir fuardır ve katılan tüm üretici ve uygulamacı firmalar sektördeki son gelişmeleri geniş ve enternasyonal ziyaretçi kitlesine sunabilme imkânı kazanmaktadır.
 
Geri